Metalizacja odbłyśników
1. Metalizacja odbłyśników a nasze bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu
2. Odbłyśniki od strony praktycznej
3. Co to jest metalizacja odbłyśników?
4. Jak przebiega metalizacja próżniowa odbłyśników?
Metalizacja odbłyśników a nasze bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu
Zanim omówimy proces metalizacji odbłyśników, podamy podstawowe informacje odnośnie do samych odbłyśników. Czym są zatem odbłyśniki i z jaką dziedziną życia są one związane? Wszyscy doskonale wiemy, że warunkiem bezpiecznej jazdy samochodem są: zapięte pasy, sprawne poduszki powietrzne oraz prawidłowe oświetlenie. Ten ostatni czynnik jest jeden z najistotniejszych w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że reflektory wraz z użytkowaniem pojazdu, zużywają się. W celu przywróceniu im fabrycznych parametrów, musimy zadbać o poddanie ich zabiegowi, który metalizuje odbłyśniki.
Odbłyśniki od strony praktycznej
Odbłyśniki i żarówka to elementy znajdujące się pod obudową – reflektorem. Zadaniem żarówki jest oczywiście generowanie światła, natomiast odbłyśnik ma za zadanie to światło należycie ukierunkować. Musimy pamiętać, że cała powierzchnia odbłyśnika z czasem może ulec korozji, dlatego koniecznie musimy zadbać o jego zakonserwowanie. Jeśli natomiast odbłyśniki w naszych reflektorach są wykonane z tworzywa sztucznego, będą one z pewnością matowieć. Co my jako laicy możemy zrobić? Przetrzeć reflektory szmatką…ale to chyba za mało, prawda? Naszym zadaniem jest więc skorzystać z usług profesjonalnej regeneracji odbłyśników.
Co to jest metalizacja odbłyśników?
W przypadku frazy ,,regeneracja odbłyśników”, frazą tożsamą jest ,,metalizacja odbłyśników”. Proces ten polega na umiejętnym pokryciu odbłyśników świeżą warstwą odblaskową. Oczywiście, zanim fachowcy wykonają tę czynność, najpierw muszą starannie przygotować powierzchnię. W jaki sposób? Przede wszystkim odtłuszczając i dokładnie ją czyszcząc. W następnej kolejności specjaliści usuwają wszelkie pokłady rdzy, by wreszcie przejść do sedna, jakim jest metalizacja próżniowa.
Jak przebiega metalizacja próżniowa odbłyśników?
By proces metalizacji odbłyśników przebiegł prawidłowo, musimy umieścić go w naczyniu próżniowym. Wówczas podgrzewany w nim metal zaczyna stopniowo parować , powodując równomierne osadzenie się na powierzchni odbłyśnika. To bardzo skuteczny sposób na odnowienie i zakonserwowanie odbłyśnika, ponieważ naniesiona warstwa nie odbiega w żadnym stopniu od oryginalnej metalicznej warstwy. Nowa warstwa zapewnia nam prawidłowe odbicie światła i powrót do bezpiecznej jazdy samochodem. Nie próbujmy ,,domowym” sposobem dbać o nasze reflektory. Od tego mamy firmy świadczące usługi metalizacji odbłyśników, dlatego jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu – korzystajmy z ich usług! Tego typu firmy z pewnością poradzą sobie z zagadnieniem, jakim jest metalizacja odbłyśników.
To prawda, bezpieczeństwo na drodze to podstawa 🙂
Ciekawy artykuł
Niby błacha sprawa ,a jak ważna .Nie wiem czym to idzie ,ale we Fordzie Ka po roku jazdy , na reflektorów robiło się prawie mleko .No i wiadomo do mechanika i….nówka .Fakt ,faktem mało kto chyba zwraca na to uwagę. Istotna ciekawostka .