NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Humanoid Ameca

1. Czy humanoid Ameca i inne produkty uczenia maszynowego są przyszłością?
2. Ameca czyli robot z twarzą ludzką!
3. Czujniki tajnikiem umiejętności robotu Ameca

Czy humanoid Ameca i inne produkty uczenia maszynowego są przyszłością?

Do niedawna ciężko nam było sobie wyobrazić sytuację, w której robot zastępuje pracę wykonywaną przez człowieka. Z biegiem lat stajemy się naocznymi świadkami procesu robotyzacji i automatyzacji wielu procesów. Najszybciej proces ten stał się obecny w dziale produkcji i wskutek tego wielu pracowników tzw. ,,umysłowych” czuło się bezpiecznie. ,,Przecież tylko fizyczne czynności można automatyzować” – brzmiały monologi wewnętrzne 🙂 Kto miał wyobraźnię bardziej rozwiniętą już jednak wiedział, że powtarzalne czynności, będące niekoniecznie pracą stricte fizyczną można również zautomatyzować. Mamy do dyspozycji wiele programów, które zastępują karkołomną pracę wielu ludzi: w bankowości, w księgowości, w programowaniu (sic!), w inwentaryzacji, w fakturowaniu…Rodzajów czynności, które już możemy z powodzeniem usprawnić jest naprawdę dużo. Humanoid Ameca jest między innymi odpowiedzią na te potrzeby.

Coraz popularniejsze stają się kasy samoobsługowe, zatem i w handlu następuje przełom. Redukcje etatów na wielu płaszczyznach są nieuniknione. Czy to zatem etyczne? Owszem, rozwój cywilizacji i dostosowanie się do aktualnych potrzeb rynkowych to naturalna kolej rzeczy. Ten kto się nie rozwija…tak naprawdę się cofa. A co z zawodami typu dziennikarz, prezenter telewizyjny, telemarketer? No właśnie. Nawet w tych dziedzinach w grę wkracza sztuczna inteligencja. Pewnie nie raz zdarzyło się już rozmawiać przez telefon z botem, który jest coraz bardziej udoskonalany na płaszczyźnie intonacji i merytoryki. Machine learning to czasy najnowsze! Wróćmy jednakże do w/w profesji. Humanoid Ameca może wkrótce zastąpić przedstawicieli nawet tych zawodów.

Ameca czyli robot z twarzą ludzką!

W brytyjskiej firmie  Engineered Arts naukowcy zaprezentowali dopracowaną wersję humainodalnego robota. Robot Ameca – bo taką ma nazwę- posiada twarz , która wyposażona jest w dwanaście aktuatorów. Aktuatory te odpowiadają za mimikę oraz ekspresję ruchów podobnych do ludzkich. Jednym słowem, Ameca jest imitacją człowieka na każdej płaszczyźnie, a na skutek uczenia maszynowego wciąż się udoskonala! Pierwszy raz mogliśmy go zobaczyć na targach CES (Customer Electronic Show) 2022. Specjaliści zaprogramowali go w ten sposób, że potrafi łączyć poszczególne gesty z konkretnym wyrazem twarzy. Humanoidalny robot potrafi wykonać gest machania ręką , wzruszać ramionami, pokazywać dłonią, a nawet ziewać. Co więcej, nie obce są mu również takie emocje jak zaskoczenie,  a także sygnalizuje, by np. mówić do niego głośniej.

Czujniki tajnikiem umiejętności robotu Ameca

Fenomen konstrukcji Ameci jest związany z obecnością czujników, których zadaniem jest śledzenie ruchu w przestrzeni, w której się znajduje. Na wysokości klatki piersiowej programiści zamieścili robotowi kamerę o dobrej rozdzielczości oraz dwie kamery po obu stronach jego oczu. Engineered Arts deklaruje, że omawiany robot jest najbardziej upodobnionym do człowieka robotem. Morgan Roe – dyrektor operacyjny przedsiębiorstwa – obiecuje, że póki co zadaniem Ameci będą działania na płaszczyźnie robotyki usługowej. Oznacza to, że na razie nie będzie współpracować z człowiekiem przynajmniej przez najbliższe kilkanaście lat. Amecę możemy oglądać podczas imprez, a zwłaszcza w trakcie trwania styczniowych targów  CES. Pełni wówczas ona funkcję hostessy. Fakt ten może zatem budzić już dziś niepokój o swoją pracę w branży hostess i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *