NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Inteligentna toaleta

Inteligentna toaleta pozwoli na zbadanie…moczu!
Francuska toaleta domowym laboratorium
Europejskie ośrodki medyczne wparciem
Z technicznego punktu widzenia…

Inteligentna toaleta pozwoli na zbadanie...moczu!

Zapewne wszyscy po pierwszej konfrontacji z epitetem ,,inteligentna toaleta” jesteśmy w stanie wybuchnąć śmiechem. Po przeczytaniu tego artykułu będziemy mieli zgoła inne emocje. Otóż inżynierowie jednej z francuskiej firm wyprodukowali toaletę, którą wyposażyli w mechanizm, badający nasze zdrowie. Przede wszystkim projektanci i inicjatorzy tego wynalazku zadbali o to, abyśmy mogli zweryfikować swój stan zdrowia w kontekście różnych chorób. Inteligentna toaleta posiada funkcję badania naszego moczu i w zależności od jej wyposażenia, możemy go analizować pod różnym kątem. Toaleta jaką opracowała francuska firma to odpowiednik laboratorium, do którego czasem nam nie po drodze. Jej debiut nastapił podczas Targów CES 2023 w Los Angeles.

Francuska toaleta domowym laboratorium

Wyrób sztucznej inteligencji, który omawiamy, pracownicy wyposażyli w specjalny mechanizm o średnicy 90 cm. Jest on łudząco podobny do odświeżacza i montujemy go w muszli klozetowej. Zawsze gdy korzystamy z toalety, pobiera on maleńką próbkę moczu do badań. Mechanizm jest na tyle inteligentny, że wyłapuje urynę w locie za pomocą małej pompki, której zadaniem jest wciagnięcie go do środka. Następnie mocz jest pompowany do specjalnego układu mikroprzepływowego. Jego zadaniem jest wyzwolenie chemicznej reakcji. Jeśli mielibyśmy porównać ten proces do czegoś już nam znanego, to będzie to działanie papierków lakmusowych. Poprzez reakcję z uryną zmienia się odcień papieru, który skaner narzędzia precyzyjnie odczytuje i określa – na podstawie jego zabarwienia – substancje, które posiadamy w moczu. Za sprawą unikalnych kaset, które zawierają testy, jesteśmy w stanie wykryć wszelkie niepożądane substancje.

Europejskie ośrodki medyczne wparciem

Francuska firma w celu przeprowadzenia testów i uwiarygodnienia swojego wynalazku nawiązała współpracę z dwoma ośrodkami medycznymi. Dzięki temu udało się opracować wykorzystanie gadżetu do wykrycia niektórych poważnych chorób. Mamy na uwadze tu głównie takie schorzenia jak: nowotwór pęcherza moczowego oraz kamicę nerkową. Wkrótce inteligentna toaleta pomoże także w zdiagnozowaniu innych nowotworów dzięki opcji wyszukiwania markerów. Francuscy specjaliści opracowali również kasetę, która służy do monitorowania cyklu menstruacyjnego i wyznaczania dnia owulacji. Ponadto korzystając z takiego wynalazku, będziemy w stanie dokładnie sprawdzić stan składników odżywczych, a także poziom nawodnienia organizmu. Oprócz tego sprawdzimy jak wygląda u nas metabolizm tłuszczów, ph moczu czy poziom ketonów. Do oceny tych parametrów służyć będzie odrębna kaseta.

Z technicznego punktu widzenia...

Po wyżej opisanym badaniu wyniki, które zarejestrowaliśmy są przesyłane za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi do smartfona. Urządzenie zamontowane w toalecie resetuje się, by było gotowe do zapisywania i przetwarzania kolejnych informacji w oparciu o próbkę uryny. Francuscy pracownicy zapewniają, że inteligentna toaleta rozróżnia ludzi korzystających z toalety, a zatem oddziela wykonywane testy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *