NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Nowoczesne oprogramowanie dla niesłyszących

1. Czy nowoczesne oprogramowanie dla niesłyszących usprawni komunikację interpersonalną?
2. Technologia umożliwiająca komunikację z głuchym bez języka migowego!
3. Oprogramowanie we wczesnym etapie rozwoju

Czy nowoczesne oprogramowanie dla niesłyszących usprawni komunikację interpersonalną?

Mamy dobre informacje dla osób niesłyszących. Jedna z firma, której  pracownicy zajmują się tworzeniem oprogramowania opartego na rozszerzonej rzeczywistości , zakończyła projekt dedykowany osobom niesłyszącym. Na czym polega ten projekt? Programiści zaprojektowali inteligentne okulary, dzięki którym osoby głuche są w stanie ,,zobaczyć dźwięk”. Brzmi niemożliwie? Być może dla niedowiarków i nie uznających pędu cywilizacyjnego wydawać by się to mogło nierealne. Programiści  są już jednak w stanie przekształcić dźwięk w obraz!  Celem  tego przedsięwzięcia  było przekształcenie mowy w napisy. Wszystko po to, by poprawić jakość życia osobom niesłyszącym.  Co istotne, zjawisko to opracowali w taki sposób, że jest  ono wykonalne w czasie rzeczywistym .  Krótko mówiąc dzięki omawianej innowacji technologicznej, osoby głuche będą miały możliwość zobaczenia tego, co wypowiadają osoby bez znajomości języka migowego. Nowoczesne oprogramowanie dla niesłyszących już wkrótce poprawi jakość życia wielu ludzi.

Technologia umożliwiająca komunikację z głuchym bez języka migowego!

Do niedawna do przekazania informacji osobie niesłyszącej służył jedynie język migowy.  Z racji tego, że jest on stosunkowo trudny, niewiele osób go zna. Czym to skutkuje? Przede wszystkim brak właściwej komunikacji z osobą niesłyszącą  lub z niedosłuchem nie dość, ze zaniża poczucie wartości  takich osób, to na dodatek sprawia, że nie rozwijają się one poprawnie, mają ubogi zasób słownictwa i niskie kompetencje werbalne oraz ograniczoną wiedzę z wielu dziedzin. Prowadzi to do stopniowego wykluczenia i niesprawiedliwej stygmatyzacji w społeczeństwie. Ludziom na ogół brakuje empatii i inteligencji emocjonalnej, by chcieć zrozumieć  poruszany problem.  Na szczęście programiści opracowali oprogramowanie, które musimy sprzężyć z urządzeniem na naszym Androidzie. Potrzebujemy również do tego specjalnych okularów Nreal AR , dzięki którym głuchy dosłownie zobaczy w swoim polu widzenia słowa rozmówcy!

Oprogramowanie we wczesnym etapie rozwoju

Pamiętajmy, że omawiane oprogramowanie jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, a programiści będą nieustannie dążyć do jego udoskonalenia.  Do tej pory nie wiemy dokładnie, kiedy produkt pojawi się na rynku i kiedy będzie ogólnodostępny. Producenci deklarują jednak, że już dokonuje wstępnych rejestracji  tych, którzy planują zakup produktu.  Oprogramowanie dedykowane niesłyszącym będzie można wdrożyć do smartfonu. Za pomocą mikrofonu zarejestrujemy wszelkie rozmowy przeprowadzane w obrębie użytkownika. Później system przekształci je na słowa pisane, które będą pojawiać się przed oczami głuchego, który posiadać będzie wspomniane okulary.  Jedynym znakiem zapytania do tej pory jest kwestia funkcjonowania oprogramowania w warunkach niesprzyjających tj. np. w zgiełku i znacznym hałasie.  Również rozmowy w tle wielu osób – na imprezie czy w szkole – mogą stanowić wyzwanie w ,,wychwyceniu” konkretnych zdań rozmówcy.  Programiści zmontowali już   film promocyjny, wizualizujący potencjalne wykorzystanie opracowywanego przez nich wynalazku. Wszystko zatem przed nami! Nowoczesne oprogramowanie dla niesłyszących jest w naszym zasięgu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *