NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Odblokowywanie telefonu przyłożeniem do ucha

1. Czy odblokowywanie telefonu przyłożeniem do ucha jest możliwe?
2. Ucho najlepszą alternatywą w technologii uwierzytelnienia
3. Jak działa nowoczesne oprogramowanie, służące odblokowywaniu smartfonów?

Czy odblokowywanie telefonu przyłożeniem do ucha jest możliwe?

Rozwój nowoczesnych technologii i branży AI (artificial inteligence) sprzyja powstawaniu coraz ciekawszych gadżetów i urządzeń, usprawniających pracę oraz życie codzienne. Pracownicy z Uniwersytetu Georgii w USA na skutek swoich prac i badań wynaleźli nowoczesny system uwierzytelnienia w naszych telefonach komórkowych. System ten opieramy na działaniu naszego słuchu. Pomysł na taki sposób odblokowywania telefonu zrodził się podczas trwania pandemii covid-19. Dlaczego akurat wtedy? Zauważmy, że w tamtym czasie często używaliśmy płynów do dezynfekcji, wskutek czego często nie mogliśmy użyć naszych dłoni do odblokowania naszego smartfonu. Zdecydowanie częściej korzystaliśmy też z umywalek, a mokre dłonie również nie służą w odblokowywaniu telefonów. Co prawda pracownicy jednego z  przedsiębiorstw informatycznych udostępnili tzw. funkcję Face ID, która polegała na odblokowywaniu telefonu na podstawie rozpoznania twarzy, jednak i w tym zakresie nastąpił przełom. Specjaliści AI opracowali technologię, dzięki której odblokujemy nasz telefon za pomocą…ucha. Tak! Odblokowywanie telefonu przyłożeniem do ucha jest już możliwe!

Ucho najlepszą alternatywą w technologii uwierzytelnienia

Zwróćmy uwagę na fakt, że w porównaniu z innymi częściami ciała, nasze ucho nie zmienia się. Odblokowywanie telefonu przyłożeniem do ucha jest zatem dobrą alternatywą dla unikatowych linii papilarnych palców lub wspomnianego już mechanizmu rozpoznania twarzy. Naukowcy dowiedli nawet, że ucho ludzkie stanowi unikalną część ciała i może być skuteczną formą uwierzytelnienia, podobnie jak linie papilarne. Co ciekawe, nawet u bliźniąt jednojajowych występują naturalne mikroróżnice w budowie ucha. Skóra wewnątrz ucha nie starzeje się również tak szybko jak nasza twarz.

Jak działa nowoczesne oprogramowanie, służące odblokowywaniu smartfonów?

Naukowcy z Georgii zaproponowali algorytm, który działa w podobny sposób jak w przypadku rozpoznawania twarzy czy  unikatowych nam linii papilarnych. Kiedy konfigurujemy urządzenie biometryczne, wówczas wspomniany algorytm wykorzystuje do uwierzytelnienia mnóstwo próbek. W taki sposób jesteśmy w stanie potwierdzić swoją tożsamość, na przykład kiedy chcemy zapłacić bez podawania PIN-u. Profesor Thirimachos Bourlai pracujący nad projektem wraz ze swoim zespołem badaczy, przetestował omawiane oprogramowanie na dwóch sporych zbiorach obrazów uszu. Osiągnęli oni zaskakująco korzystne wyniki badań, gdyż aż 97, 25% przypadków potwierdziło ich tezę o wiarygodności uwierzytelnienia za pomocą uszu. Na co może wpłynąć ten wynalazek? Przede wszystkim według badaczy jeśli użyjemy wyłącznie uszu jako nośnika biometrycznych danych, to zwiększymy higienę oraz bezpieczeństwo . Dlaczego bezpieczeństwo? Naukowcy dowiedli, że algorytm, na którym opiera się ich wynalazek dobrze funkcjonuje też z obrazami, które przechwytuje kamera termiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *