NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Nieszczelności w rurach kanalizacyjnych  – jak sprawdzić?

1. Nieszczelności w rurach kanalizacyjnych – jak sprawdzić? Mamy już do tego produkt sztucznej inteligencji!
2. Jak działa robot Joey?
3. Inne zalety robota Joey

Nieszczelności w rurach kanalizacyjnych – jak sprawdzić? Mamy już do tego produkt sztucznej inteligencji!

Naukowcy z Wysp Brytyjskich pokazali już światu nowy produkt sztucznej inteligencji (artificial inteligence). Celem robota Joey – bo o nim jest mowa – jest sprawdzenie rur kanalizacyjnych. Dzięki takiemu robotowi będziemy mogli z powodzeniem i łatwością znaleźć ewentualną przyczynę wycieku z kanalizacji. Doskonale przecież wiemy, że niesprawna kanalizacja może zagrażać całemu budynkowi, w którym konkretna rura uległa awarii. Nieszczelności w rurach kanalizacyjnych  – jak sprawdzić? Dziś mamy do dyspozycji robota, który ułatwi nam inspekcję naszej kanalizacji. Wszystko dzięki doświadczeniu i pracy pracowników Uniwersytetu w Leeds.

Jak działa robot Joey?

Dodajmy, że maszyna do inspekcji kanalizacji jest owocem programu Pipebots. Waga tego produktu nie przekracza 70 gramów, zatem możemy mieć pewność że sprawnie będzie przemieszczać w wewnątrz rur o średnicy nie przekraczającej 7, 5 cm. Naukowcy nie wyposażyli co prawda omawianego produktu w koła, jednak elementowe nogi wystarczą do tego, by robot sprawnie poruszał się zarówno po gładkich powierzchniach oraz pokonywał przeszkody np. w postaci złączenia rur. Co dla nas bardzo istotne, robot z pewnością nie będzie nas wiele kosztował. Spowodowane jest to faktem, że materiały, które wykorzystali naukowcy do zrealizowania prototypu robota nie przekraczają kwoty 300 funtów.

Rzecz jasna, że zanim nastąpi produkcja tego robota na masową skalę, to jego koszt jeszcze znacznie spadnie. Zwiększymy w ten sposób dostęp do tego produktu.  Naukowcy wyposażyli robot w czujniki, których zadaniem jest zmierzyć odległość od ścian, wszelkich połączeń, a także zgięć. Nie musimy więc uruchamiać kamery oraz włączać oświetlenia, co niepotrzebnie zużywałoby energię w akumulatorze. To mikroprocesor jest odpowiedzialny za znalezienie ewentualnego problemu w rurze kanalizacyjnej. Na skutek zawartego w robocie oświetlenia, mikrofonu i kamery możemy to uszkodzenie udokumentować.

Inne zalety robota Joey

Robot Joey cechuje się pełną autonomicznością. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim takiego urządzenia nie musimy łączyć z żadnym operatorem. Nie potrzebujemy też korzystać z zewnętrznego źródła zasilania. Taki robot jest w stanie spełniać swoją funkcję w pełni samodzielnie. W trakcie trwania testów laboratoryjnych naukowcy dowiedli, że  robot samodzielnie odnajdowywał drogę poprzez całą sieć rur. Rury te skonstruowane były klasycznie i składały się z: prawego i lewego kolanka, trójnika, trzech prostych odcinków, przeszkody oraz ślepego zaułka. Omawiany produkt – jak się okazało – potrafi również wspinać się bez problemu po pochylonych rurach.

Ponadto pracownicy uniwersyteccy zaprojektowali go w taki sposób, by mógł sprawnie pokonywać imitującą płyn do mycia naczyń galaretowaną maź. Jeśli chodzi o czas potrzebny do wykonania pełnej operacji sprawdzenia rury o długości jednego metra, to naukowcy szacują, że wystarczy do tego jedynie 45 sekund. W momencie gdy bateria się zużyje, sam robot znajdzie się ponownie na stacji ładującej. Omawiany produkt ma być docelowo wodoszczelny i wyposażony w możliwość wstania po upadku ,,na plecy”. Być może też w przyszłości taki robot będzie w wstanie nie tylko wykrywać uchybienia w kanalizacji, ale także je korygować! Ta ostatnia umiejętność jest póki co mrzonką, ale …kto wie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *