NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Plastik twardszy od stali

1. Plastik twardszy od stali – czy to jest możliwe?
2. Bazując na perłach…
2. Plastik twardszy od stali – przełom w jakich dziedzinach?

Plastik twardszy od stali – czy to jest możliwe?

Trudno nie zgodzić się z tezą, że w XXI wieku żyjemy w absolutnym przesycie plastiku. Wiemy też, jak niekorzystny wpływ ma jego produkcja na stan środowiska, pomimo wdrażanych procedur recyklingowych. Czy da się od niego uciec? Dziś trudno jest postawić jednoznaczną tezę. Jeśli miałby on być mniej destrukcyjny dla ekosystemu, musielibyśmy  wyprodukować taki rodzaj plastiku, który byłby niezwykle trwały i wielokrotnego użytku. Plastik twardszy od stali. Brzmi egzotycznie, prawda? Okazuje się jednak, że jesteśmy coraz bliżej wniesienia takiegoż do codziennego użytku. Przekonamy się za moment, że to co z pozoru wydaje się być nierealne, okaże się jak najbardziej prawdopodobne.

Bazując na perłach…

Badaczom z Uniwersytetu w Buffalo udało się opracować metodę produkcji plastiku, który okazuje się być zdecydowanie twardszy od samej stali! Co istotne, naukowcom udało się zachować lekkość plastiku pomimo tego niebagatelnego odkrycia. Profesor Shenqiang Ren wraz z zespołem badaczy stworzyli nietuzinkowy plastik na bazie Dyneemy. Jest to polietylen, który ma ogromną masę cząsteczkową. Charakteryzuje się również bardzo twardą i wytrzymałą powłoką zewnętrzną, przy jednoczesnym elastycznym podkładem wewnątrz produktu. Podkład ten jest w stanie deformować pociski Omawiany eksperyment został przeprowadzony w oparciu o budowę i właściwości diamentu Zespół naukowców dowiódł, że wynaleziony plastik jest 14 razy twardszy niż stal. Jego właściwości można poprawić za sprawą dodania nanocząsteczek krzemionki.

Plastik twardszy od stali - przełom w jakich dziedzinach?

Zastanówmy się zatem, w jakiej dziedzinie możemy spożytkować ten nietuzinkowy materiał. Na pewno znajduje swoje zastosowanie odnajdzie w kamizelkach kuloodpornych lub też w innego rodzaju pancerzach lub hełmach. Wskutek tego wynalazku bezsprzecznie nastąpił również przełom w produkcji pętli wspinaczkowych oraz elementów endoprotez. To niezwykle rzadkie, by przy jednoczesnej lekkości materiału można było uzyskać również efekt trwałości. Jeśli zatem na szeroką skalę rozwinęlibyśmy produkcję takiego plastiku, mógłby on wyprzeć dotychczasowe, nieekologiczne formy plastikowych opakowań. To jednak na tym etapie tylko domniemania.

Jeden komentarz do “Plastik twardszy od stali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *