Nowoczesne rozruszniki serca
1. Jak wyglądają nowoczesne rozruszniki serca?
2. Nowoczesne technologie w dziedzinie kardiochirurgii
3. Bezpieczniejsze stymulatory
Jak wyglądają nowoczesne rozruszniki serca?
Rozruszniki serca od lat są ratunkiem dla wielu osób, które zmagają się z nieregularną pracą serca. ,,Rozrusznik”, to tak naprawdę nazwa zwyczajowa. Lepszym określeniem będzie tu stymulator. Wszczepiamy takowy wówczas, gdy serce bije nam zbyt wolno. Urządzenia zwanego kardiowerterem używamy natomiast, gdy borykamy się z zaburzeniami rytmu serca. Objawia się to np. migotaniem komór. By zaprzestać temu zaburzeniu oraz częstoskurczowi komorowemu bez wyczuwalnego tętna, medycy sięgają po defibrylator. Z urządzeniem tym spotykamy się na oddziałach intensywnej terapii, w karetkach pogotowia, izbach przyjęć lub na salach operacyjnych. Nowoczesne rozruszniki serca wkrótce pomogą nam pozbyć się problemu ewentualnych powikłań po wszczepieniu konwencjonalnych stymulatorów.
Nowoczesne technologie w dziedzinie kardiochirurgii
Naukowcy unowocześnili technologię powstawania stymulatorów i uczynili je tym samym bezpieczniejszymi. W jaki sposób? Badacze zza zachodniej granicy opracowali nowe elektrody, które mają swoje zastosowanie w nowoczesnych rozrusznikach serca. Co istotne, rozrusznik z racji tego, że zamontowane w nim elektrody są całkowicie biodegradowalne, jest dla naszego zdrowia w pełni bezpieczny. Nasz organizm jest w stanie wchłonąć takie elektrody w momencie, gdy przestaną one nam być potrzebne. Gdy wszczepiamy rozrusznik, to co prawda możemy czuć się bezpieczni, ponieważ takie operacje nie są na ogół nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że tradycyjne rozruszniki zawierają łączące przewody zewnętrze. To przez nie możemy mieć kłopoty. Zazwyczaj, gdy nie potrzebujemy już urządzenia wspomagającego pracę serca, wtedy możemy pozbyć się elektrod. Możliwe są dwa sposoby na ich usunięcie. Pierwszy z nich polega na wyjęciu ich z ciała pacjenta, natomiast drugi sposób – bezpieczniejszy – to pozostawienie ich. By je pozostawić, musimy jednak poprzedzić tę czynność odłączeniem ich od urządzenia Pamiętajmy, że elektrody w ciele ludzkim obrastają tkanką, dlatego wyciagnięcie ich jest dość ryzykowne. Niestety jeśli pozostawimy je w ciele, również nie możemy czuć się bezpieczni. Zdarza się czasem, że możemy nabawić się infekcji i innych komplikacji.
Bezpieczniejsze stymulatory
W ramach projektu Remote Care naukowcy niemieccy pracują nad zamiennikiem konwencjonalnych elektrod. Miałyby to być biodegradowalne i bezpieczne dla ciała ludzkiego elektrody. Takie elektrody człowiek bez problemu będzie mógł wchłonąć. Z czego zatem wykonane są takie elektrody? Naukowcy zaprojektowali je w taki sposób, by były mechanicznie trwałe i dobrze przewodziły prąd elektryczny. Powyższy efekt jesteśmy w stanie uzyskać za sprawą molibdenu, z którego wykonane są takie elektrody. Pracownicy uniwersytetu wyprodukowali je w taki sposób, że stanowią poskręcane ze sobą molibdenowe pasma. Pasma te pokryli dodatkowo biopolimerami. Wszczepiając stymulator wraz z takimi elektrodami będziemy mogli czuć się w pełni bezpiecznie. Producenci zapewniają nam izolację elektryczną podczas działania rozrusznika. Następnie takie elektrody ulegają degradacji, która nie niesie absolutnie żadnego ryzyka. Naukowcy aktualnie pracują nad dokładnym sprawdzeniem właściwości elektrod. Robią to za pomocą optymalizacji mechanicznych, degradacyjnych oraz elektrycznych. Niemieccy badacze w najbliższej przyszłości będą rozpoczynać badania przedkliniczne, zatem istnieje szansa, że produkt wejdzie oficjalnie na rynek światowy.