MOTORYZACJANOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Humanoid zastąpi człowieka?

Czy humanoid zastąpi człowieka? BMW ma pewien projekt!
Koncern w Spartanburgu robotyką stoi

Czy humanoid zastąpi człowieka? BMW ma pewien projekt!

BMW potwierdziło, że wkrótce humanoidalne roboty będą przeprowadzać testy w jednej z ich fabryk w USA. Głównie będą specjalizować się w wykonywaniu trudnych i niebezpiecznych zadań produkcyjnych. Czy humanoid zastąpi człowieka? Wielu ekspertów przewiduje, że dynamiczny rozwój robotyki może skutkować utratą milionów miejsc pracy dla ludzi w niedalekiej przyszłości. Na chwilę obecną taki scenariusz wydaje mało prawdopodobny. Faktem jednak jest, że coraz więcej wyspecjalizowanych robotów o humanoidalnym kształcie zaczyna zastępować ludzi w różnych dziedzinach. Wkrótce podobne maszyny rozpoczną pracę w jednej z fabryk BMW. Startup Figure, specjalizujący się w projektowaniu robotów, właśnie podpisał umowę z BMW, umożliwiającą korzystanie z humanoidalnych maszyn.

Koncern w Spartanburgu robotyką stoi

Omawiane roboty trafią do zakładu produkcyjnego bawarskiego koncernu w Spartanburgu w Południowej Karolinie,. To jedyny zakład BMW, gdzie codziennie wytwarza się około 1500 samochodów z serii X oraz XM. Maszyny ogólnego zastosowania będą odpowiedzialne za wykonywanie trudnych, niebezpiecznych oraz monotematycznych zadań produkcyjnych. Początkowo programiści wprowadzą humanoidy w ramach testów. Jeśli okażą się skuteczne, firma może zdecydować się na ich stałe wdrożenie. Na chwilę obecną nie są jeszcze dostępne dokładne informacje dotyczące liczby maszyn, jakie trafią do fabryki BMW ani ich konkretnych obowiązków.

Dyrektor generalny Figure, w rozmowie z agencją Reuters, zaznaczył, że na początku do fabryki trafi niewielka liczba maszyn w ramach współpracy. W razie potrzeby liczba egzemplarzy może być zwiększona, aby osiągnąć ustalone cele dotyczące wydajności. Według szefa startupu,

Roboty Figure umożliwią firmom zwiększenie produktywności, obniżenie kosztów oraz stworzenie bezpieczniejszego i bardziej spójnego środowiska pracy

Wstępne szkolenie maszyn do wykonywania konkretnych zadań jest obecnie planowane. Jednak, jeżeli roboty okażą się skuteczne, wówczas przewiduje się pełną integrację z procesami produkcyjnymi BMW, co może potrwać nawet 24 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *