Cechy dobrego kelnera
1. Czy cechy dobrego kelnera wpływają na opinię o restauracji?
2. Dobry kelner, czyli jaki?
3. Poczucie taktu przede wszystkim
Czy cechy dobrego kelnera wpływają na opinię o restauracji?
Będąc właścicielem restauracji, niezwykle istotne jest dokonanie dobrego wyboru personelu. Jakość obsługi, atmosfera panująca nie tylko w sferze obsługi gości, ale i w kuchni przekładają się bezsprzecznie na ruch w restauracji, a w konsekwencji na renomę naszej marki. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasza załoga w restauracji powinna być zgrana, a ich współpraca profesjonalna. Każdy członek załogi powinien reprezentować właściwy dla swojej profesji profil psychologiczny. Cechy dobrego kelnera, czyli jakie?
Jeśli chcemy wyłonić odpowiednich kandydatów na przykład, na stanowisko kelnera czy kelnerki, powinniśmy przygotować zestaw pytań. Pozwoli nam to wyodrębnić obiecujące osoby w toku rozmowy kwalifikacyjnej. Podstawowym błędem, jaki popełniamy podczas redagowania ogłoszenia dotyczącego poszukiwania kandydata na wybrane stanowisko, jest ogólnikowość. Samo hasło ,,zatrudnię kelnera” jest bardzo ubogie w przekazie. Informuje jedynie potencjalnych kandydatów o fakcie, że restauracja aktualnie boryka się z deficytem kelnerów i nie zawiera żadnych szczegółowych wymagań. Możemy zatem przypuszczać, że pracodawca taki straci czas na spotkanie z wieloma kandydatami. Rozszerzając treść ogłoszenia automatycznie wyłaniamy wartościowszych kandydatów, oszczędzając sobie nerwy i czas. Cechy dobrego kelnera powinny być klarowne i niebudzące wątpliwości u potencjalnych pracowników. Będąc właścicielem restauracji dobrze dobierzmy załogę pracowniczą, ponieważ atmosfera w lokalu to jeden z głównych czynników wpływających na opinię o knajpie.
Dobry kelner, czyli jaki?
Gastronomia to bezsprzecznie branża dla osób ceniących sobie towarzystwo innych ludzi oraz doceniających smaki i radość z dzielenia się nimi. Prezentujemy zatem cechy dobrego kelnera i profil psychologiczny kandydata na pracownika restauracji. Wśród nadrzędnych cech, na które trzeba kłaść nacisk przy wyborze kelnera lub kelnerki należy podać miłą aparycję, optymizm oraz komunikatywność. Potencjalny kelner lub kelnerka powinni charakteryzować się wysoką kulturą osobistą przy jednoczesnej asertywności i umiejętnościach adaptacyjnych. Umiejętności adaptacyjne przejawiają się zazwyczaj w dobrych relacjach ze współpracownikami jak i miejscem pracy. Te umiejętności zazwyczaj decydują o tym, czy dana osoba nadaje się do pracy w restauracji czy nie.
,,Im dalej w las, tym więcej grzybów” – mówi popularne przysłowie. Podejmując się pracy na stanowisku kelnera powinniśmy cechować się dobrą pamięcią. Zapamiętanie pozycji z karty dań oraz umiejętność zachęcenia klientów do skosztowania określonych produktów to nie lada atut. Ponadto warto okazywać zainteresowanie klientom. Znajomość języków obcych – choćby jednego – na poziomie komunikatywnym będzie dodatkowym atutem.
Poczucie taktu przede wszystkim
Wielu laików nie docenia pracy kelnera i uznaje tę profesję za marginalną i stosunkowo łatwą. ,,Służyć może każdy” – z taką i innymi pejoratywnymi wypowiedziami zetknęliśmy się w życiu niejednokrotnie. Tymczasem praca kelnera wymaga wysokiej odporności na stres, umiejętności pracy pod presją czasu. Poczucie estetyki i emanowanie pozytywną energią to ogromna wartość. Będąc kelnerem musimy mieć świadomość, że granica pomiędzy uprzejmością a natręctwem wobec klienta jest dość cienka. Musimy zatem posiadać nie lada takt i empatię, by ,,nie przedobrzyć”. Rzecz jasna, że powyższe umiejętności wymagane są zwłaszcza od osób, które aplikują na stanowisko kelnera lub kelnerki w restauracjach uznanych za ekskluzywne. Dobrze jednak będzie, gdy obsługa w każdego typu restauracji kierować się będzie tymi wskazówkami.
czyli liczą się te umiejętnośći osobowe, zawsze tak myslalam 🙂
Jeśli w gustowny sposób podany posiłek,to i lepiej smakuje.😁