BUDOWNICTWOPRZEMYSŁ BUDOWLANY

Wełna drzewna do docieplenia budynków

1. Czy wełna drzewna do dociepleń budynków to dobry pomysł?
2. Wszystko dla oszczędności energii
3. Wełna drzewna do docieplenia budynków – co to właściwie za surowiec?
4. Wełna drzewna i jej zastosowanie w budownictwie

Czy wełna drzewna do dociepleń budynków to dobry pomysł?

Żyjemy w czasach, w których staramy się w każdym sektorze gospodarki wybrać rozwiązania proekologiczne. Budownictwo jest obecnie jedną z czołowych dziedzin gospodarki, w której wykorzystujemy nowoczesne technologie odnośnie do sposobów wykonywania prac oraz wykorzystywania materiałów. Zmiany te mają na celu nie tylko usprawnić karkołomne prace budowlane, ale też pomóc w ochronie środowiska. Stosowana przez nas wełna drzewna do docieplenia budynków jest tego przykładem. Czy musimy ocieplać budynki?  Czy ten rodzaj ocieplania mieszkań jest kosztowny i wygodny? Jak przebiegają prace dociepleniowe?

Wszystko dla oszczędności energii

Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego lub mieszkamy na poddaszu, to doskonale wiemy, jak dużo ciepła uchodzi przez poddasze. By zminimalizować koszty związane ze stratą energii, warto pomyśleć o ociepleniu poddasza i dachu. Dotychczas najpopularniejsze było docieplanie klasycznym i znanym od pokoleń styropianem lub wełną mineralną. Dziś na popularności zyskuje wełna drzewna. To doskonała alternatywa dla wymienionych wcześniej metod docieplania ze względu na jej pozytywny wpływ na środowisko, trwałość budynku i izolacji. Zaletą wełny drzewnej jest przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Kiedy zakładamy ją, nie potrzebujemy stosować masek ani odzieży ochronnej, jak w przypadku montażu wełny mineralnej. Ponadto wełną drzewną lepiej  zmagazynujemy ciepło dzięki jej bardzo dobrym zdolnościom izolacyjnym. Omawiany surowiec dobrze się sprawdza również w przypadku kontaktu z alergikami, ponieważ nie zawiera żadnych alergenów i ma miły zapach. Kwaśny odczyn wełny drzewnej natomiast chroni zadaszenie przed gryzoniami.

Wełna drzewna do docieplenia budynków – co to właściwie za surowiec?

Chcąc uzyskać wełnę drzewną, łączymy długie i cieniutkie wióry drewniane. Wióry te są odpadami potartacznymi, dlatego omawiany surowiec uzyskuje status produktu ekologicznego. Produkując wełnę drzewną, nie potrzebujemy dużych nakładów energii, w odróżnieniu od stosowanego do tej pory styropianu czy wełny mineralnej. Ponadto, wełna drzewna w odróżnieniu od mineralnej jest niepyląca. Zalet wełny drzewnej jest więcej. Na tej liście znaleźć się powinny:

  • dobre parametry akustyczne, dlatego wełnę drzewną o odpowiedniej gęstości, możemy używać do wygłuszania sal koncertowych oraz dziecięcych pokoi;
  • korzystne parametry termiczne tj. ochrona przed niepożądaną temperaturą o każdej porze roku;
  • możliwość zachowania suchej struktury, poprzez pokrycie wełny impregnatem zatrzymującym ewentualną wilgoć;

Wełna drzewna i jej zastosowanie w budownictwie

Omawiany surowiec może mieć swoje zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w tym w budownictwie. Warto jednak zaznaczyć, że wełnę drzewną wykorzystujemy jako ściółkę dla zwierząt, wypełnienie pudełek do prezentów oraz dekoracje domów. W budownictwie natomiast wiolinę (taka jest tożsama nazwa wełny drzewnej), możemy wykorzystać jako surowiec do produkcji płyt budowlanych oraz oczywiście jako materiał do izolacji. Kupić ją możemy w formie płyt, które są wygodne w montażu, podobnie jak dotychczas stosowane najczęściej płyty z wełny mineralnej. Producenci płyt z wełny drzewnej proponują wyroby w formacie 1220×575 mm, które mogą osiągnąć nawet do 240 mm grubości. Jeśli chodzi o koszty zakupu płyt z wełny drzewnej,  to ceny zaczynają się od 80 zł za metr kwadratowy gotowego produktu. Cena jest jednak adekwatna do jakości wyrobu, dlatego mając na uwadze wszystkie zalety wełny drzewnej, warto pomyśleć o tego typu izolacji naszych pomieszczeń. Powinniśmy mieć na uwadze zwłaszcza te podatne na wychłodzenie.

Jeden komentarz do “Wełna drzewna do docieplenia budynków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *