Egzoszkielet
1. Co to jest egzoszkielet?
2. Wszystko zasługą sztucznej inteligencji
2. Obiecujące rokowania
Co to jest egzoszkielet?
Przyznacie sami, że są dni, kiedy chodzenie i bieganie sprawia ból i dyskomfort. Dzieje się tak na przykład podczas choroby lub gdy osiągamy wiek, w którym procesy starzenia się przybierają na sile. A co, jeśli dowiedzielibyśmy się o urządzeniu, które może wspierać naturalne formy poruszania się? Okazuje się, że inżynierom z Harvard’s Wyss Institute udało się opracować imitujący bieganie i chodzenie egzoszkielet. Jak on wygląda i na czym poelga jego działanie? To nic innego jak unikatowy kombinezon, który wyglądem naśladuje krótkie spodenki. Naukowcy przymocowali do nich linki, które prowadzą do pasków zamieszczonych na nogach. Poprzez to sprzężenie, użytkownicy tego wynalazku mają ułatwione naturalne ruchy człowieka.
Wszystko zasługą sztucznej inteligencji
Inżynierowie z Harvardu omawiane urządzenie wyposażyli w komputer, mający specjalne oprogramowanie. Dzięki niemu możemy wykryć ruchy naszego ciała i dajemy realną szansę naszemu wynalazkowi na określenie rodzaju ruchu, jaki wykonujemy. Co więcej, za sprawą tego oprogramowania możemy wskazać urządzeniu fazę, w której znajduje się akurat nasza kończyna. Poprzez to odciążamy nasze nogi i sprawiamy, że chodzenie lub bieganie są mniej uciążliwe. Omawiany produkt waży około pięciu kilogramów, a większość tej masy spoczywa na silniku oraz małym akumulatorze. Byśmy czuli większy komfort użytkowania, naukowcy umieścili egzoszkielet w okolicach środkowej części naszego ciała. Stąd jest dla nas o niebo lżejszy.
Obiecujące rokowania
Na podstawie przeprowadzonych testów, inżynierowie doszli do wniosku, że kombinezon wspomagający ruch zmniejsza obciążenia energetyczne. Nie są to póki co jakieś zawrotne wyniki. W przypadku chodzenia w egzoszkielecie zmniejszamy straty energii o około 10%, a w przypadku biegania o około 4%. Mimo, że powyższe wyniki jeszcze nie są w pełni zadawalające, to projektem naukowców zainteresowało się nawet wojsko amerykańskie. Analogiczny projekt rozpoczęty został przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Rozwinięcie angielskiego skrótu tłumaczymy jako Agencja Obronnych Zaawansowanych Projektów Badawczych. Oprócz tego naukowcy przewidują, że wkrótce egzoszkielet odnajdzie swoje zastosowanie w medycynie. Najpierw jednak trwają prace nad redukcją ciężaru urządzenia. Wówczas będzie ono wydajniejsze i właściwie spełni swoje zadanie odciążenia.
Na pewno mega rozwiązanie…..Ulżyłoby by nie jednemu .Sama pewnie bym z takiego urządzenia skorzystała hihihi