NOWOCZESNE TECHNOLOGIEPOLECANE

Sztuczne oko z drukarki 3D

Prawdziwe protezy oka – sztuczne oko z drukarki 3D
Precyzyjny skaner kluczem do sukcesu
W jakich przypadkach potrzebujemy protez?

Prawdziwe protezy oka - sztuczne oko z drukarki 3D

Naukowcy jednej z niemieckich firm badawczych opracowali technologię, która w przyszłości pozytywnie wpłynie na życie wielu pacjentów. Chodzi dokładnie o opracowanie metody utworzenia i wdrożenia w życie protezy imitującej oko ludzkie. Naukowcy wyprodukowali ją za pomocą drukarki 3D. Zanim badacze wyprodukowali imitację oka z wykorzystaniem drukarki 3D, było to dla nich niezmiernie karkołomne. Oprócz tego w grę wchodziły bardzo nieprzyjemne dla pacjentów zabiegi. By wyprodukować dedykowane konkretnemu pacjentowi sztuczne oko, trzeba było najpierw wykonać bolesny odlew oczodołu. Jeśli chodzi o dzieci, to czynność ta odbywała się dopiero po zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Niemieccy badacze znaleźli sposób na to, by zniwelować powyższe uchybienia i zastosować rozwiązanie nieinwazyjne. Dzięki niemu uzyskujemy sztuczne oko z drukarki 3D

Precyzyjny skaner kluczem do sukcesu

Pracownicy niemieckiej firmy badawczej do wykonania precyzyjnego skanu oczodołu wykorzystują dedykowany i zmodyfikowany okulistyczny skaner. Czynność ta zajmuje nie więcej niż dwie i pół sekundy. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskać dane, które w następnej kolejności łączymy ze skalibrowanym pod względem kolorów widokiem zdrowego ludzkiego oka. Wówczas możemy już stworzyć na tej podstawie model oka W 3D. Jest on następnie poddany testom, polegającym na polerowaniu i drukowaniu.

W jakich przypadkach potrzebujemy protez?

Protez oka potrzebujemy zwłaszcza w przypadku, kiedy zmuszeni bylibyśmy chirurgicznie usunąć oko. Dzieje się tak na przykład wskutek poważnego urazu oka, a także po jego przeszczepie i w chorobach nowotworowych. Do tej pory osoby po usłyszeniu diagnozy odnośnie do amputacji oka musiały pogodzić się z faktem potencjalnego bólu i cierpienia. Na szczęście nowoczesne metody produkcji takich protez sprawiły, że są one zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu oraz wizualnie estetyczniejsze. Bezsprzecznym i nadrzędnym walorem jest tutaj łatwość wykonania takiej protezy oraz krótki czas realizacji dedykowanej imitacji oka. Na skutek prac badawczych nad produkcją sztucznego oka zwiększy się komfort życia osób dotkniętych ciężkich schorzeń gałek ocznych. Rozpowszechnienie tego wynalazku na pewno przyniesie korzyści firmie, która zainicjowała badania nad omawianym przedsięwzięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *