METALURGIAPOLECANEPRZEMYSŁ BUDOWLANY

Co to jest metalizacja próżniowa

1. Co to jest metalizacja próżniowa?
2. Na czym polega omawiany proces?
3. Ekonomia nadrzędną zaletą procesu
4. Jak przygotować materiały do procesu metalizacji próżniowej?

Co to jest metalizacja próżniowa?

Metalizacja próżniowa to technologia, pozwalająca nadać plastikowi wygląd metalu. Proces ten jest niezwykle istotny, zważywszy na zaspokajanie naszych potrzeb estetycznych. Odgrywa on ważną rolę np. w meblarstwie oraz w przemyśle samochodowym i wielu innych gałęziach przemysłu. Również w naszych łazienkach istnieje wiele detali, które z pozoru wyglądają na metalowe. Okazuje się jednak, że jest to plastik pokryty chromem. Przykładem jest z pozoru metaliczna słuchawka prysznicowa, która po ujęciu w dłoń, okazuje się być lekka. Jej znikomy ciężar jest dowodem na to, że w istocie nie jest metalem.

Po co w ogóle pokrywamy niektóre detale chromem? Zauważmy, że niektóre elementy gospodarstwa domowego czy w motoryzacji dobrze prezentują się, gdy wyglądają na metalowe, jednak wskazane jest jednocześnie, by były lekkie. Proces metalizacji próżniowej daje nam możliwość sprostania powyższym wymogom.

Na czym polega omawiany proces?

Omawiany proces, to innymi słowy chromowanie galwaniczne plastiku. Wskutek tego procesu możemy z powodzeniem nadać plastikowi wygląd chromu. Co więcej – w kolorze różnorodnym.

Omówmy teraz jego przebieg. Do prawidłowego przebiegu omawianego procesu potrzebujemy środowiska próżniowego. W takiej przestrzeni bez żadnych gazów możemy uzyskać znaczną ilość czystej pary metalicznej. Rozpylamy ją na naszych elementach z tworzywa sztucznego, a dzięki próżni uzyskujemy efekt wypolerowania na wysoki połysk. Zaletą jest bezsprzecznie zużycie małej ilości energii podczas tego zabiegu.

Ekonomia nadrzędną zaletą procesu

Chromowanie tworzyw sztucznych – w tym plastiku – swoją popularność uzyskało na skutek wspomnianej ekonomiczności procesu. Produkcja drobnych, wielkoseryjnych części w dziedzinie takich jak motoryzacja, wspomniane meblarstwo czy AGD jest dzięki metalizacji próżniowej niezwykle szybka i daje efekt estetyki. Fachowcy w omawianej dziedzinie dodają nawet barwniki, dzięki którym wyprodukować możemy detal o dowolnym kolorze chromu.

Jak przygotować materiały do procesu metalizacji próżniowej?

Warto zaznaczyć, że omawianemu procesowi poddać można zarówno ,,świeże” elementy z tworzywa sztucznego, jak i poddać renowacji już niegdyś chromowane, lecz przyniszczone. Muszą one jednak spełniać pewne warunki: przede wszystkim charakteryzować się dość solidną strukturą, a także musimy je przed zabiegiem porządnie wyczyścić i wyszlifować, np. papierem ściernym. Nasze detale będą wówczas równomiernie i estetycznie pokryte chromem.

Jeden komentarz do “Co to jest metalizacja próżniowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *