MOTORYZACJA

Chińskie elektryczne NIO

1. Chińskie elektryczne NIO, tj. modele SUV, ES8 i sedan ET7 alternatywą dla amerykańskiej Tesli na europejskim rynku pojazdów elektrycznych
2. Nie tylko w Norwegii…
3. Samochody elektryczne to nie wszystko, co oferuje nam marka NIO.
4. NIO na rynku europejskim

Chińskie elektryczne NIO, tj. modele SUV, ES8 i sedan ET7 alternatywą dla amerykańskiej Tesli na europejskim rynku pojazdów elektrycznych

Do niedawna wydawać by się mogło, że amerykańska marka elektrycznych i luksusowych samochodów Tesla zdominuje rynek wśród tego typu pojazdów. Okazuje się jednak, że nie tylko amerykańscy producenci mają do zaoferowania takie samochody. Producenci chińscy całkiem niedawno ogłosili huczne wejście na rynek europejski swojej marki NIO, która specjalizuje się również w elektrycznych autach. Pierwszym europejskim krajem, w którym pojawiły się chińskie samochody NIO jest Norwegia. Chińscy producenci oferują również usługi serwisowania, zatem takie kompaktowe działania stanowią nie lada ofertę dla europejskich użytkowników. Chińskie elektryczne NIO w Europie robi powoli karierę.

Nie tylko w Norwegii...

Pierwszy autem elektrycznym, jakie oferują chińscy producenci jest  model SUV ES8. W 2022 roku asortyment ma się powiększyć o flagowy produkt NIO, tj. Seden ET7. Czołowy salon ich sprzedaży ma zostać otwarty we wspomnianym kraju skandynawskim już pod koniec 2021 roku. Gdzie dokładnie? W Oslo, tuz przy przy Karl Johans Gate, w samym centrum kulturalnym. Na tym nie koniec. Już w 2022 roku producenci NIO przewidują otwarcie kolejnych salonów w takich miejscowościach jak: Stavanger, Bergen, Kristansand oraz w Trondheim. Co więcej, Chińczycy oprócz salonów samochodowych NIO oferują również usługi serwisowe tejże marki. W kolejnym roku producenci zadbają o obsługę posprzedażną w całym kraju, jednakże do czasu kiedy go nie będzie, producenci NIO zadbają o serwis przewoźny. Dzięki powyższym możliwościom w kwestii potencjalnego wsparcia technicznego chińskie elektryczne NIO ma realną szansę konkurowania z amerykańską Teslą.

Samochody elektryczne to nie wszystko, co oferuje nam marka NIO.

Istotną kwestią w kontekście samochodów elektrycznych jest rzecz jasna wymiana baterii, która jest przecież siłą napędową omawianego auta. Samo naładowanie takiej baterii nie jest czasochłonne. Pomysłodawcy chińskiej marki NIO rozszerzyli swoją ofertę o stacje obsługujące właścicieli tych elektrycznych aut. Stacje te wyposażone są w wymienne baterie natomiast sam proces wymiany samochodowej baterii zajmuje tyle czasu co zatankowanie klasycznego auta spalinowego. Omawiane przedsięwzięcie z definicji wręcz zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia większej ilości kupców na elektryczne NIO. Potencjalny właściciel takiego auta nie zostanie bowiem unieruchomiony w przypadku wyczerpania się baterii. Szacuje się, że do końca 2022 roku Chińczycy utworzą cztery stacje NIO Power Swap, które zlokalizowane będą przy czołowych i najczęściej uczęszczanych autostradach. W ten oto sposób możliwe będzie  połączenie najważniejszych norweskich miast.

Parafrazując słowa  założyciela i jedocześnie dyrektora generalnego marki NIO Lihong’a Qin’a, należy uznać Norwegię za kraj zrównoważony i niestroniący od innowacji. Cechy te pozwalają zatem na wpisanie się w wizję gospodarki chińskiej.

NIO na rynku europejskim

Warto zaznaczyć, że chińskie elektryczne NIO istnieje już na rynku europejskim dość długo. Nie tyle jednakże rynkowo, co strukturalnie. Jak to się ma w praktyce? Sam ośrodek projektowy omawianej marki znajduje się Monachium, natomiast stolicą rozwoju i badań nad NIO  jest Oxford. Przykładem elektrycznego auta chińskiej marki, które funkcjonować będzie w Europie jest Zhiji L7 o zwyczajowej nazwie ,,samochód Alibaby”. Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się w Europie niesamowicie szybko, zważywszy na propagowanie ekologicznego trybu życia. Mimo coraz większej konkurencji w tejże materii, chińskie elektryczne NIO ma spore szanse na zdominowanie rynku. Producenci bowiem obrali strategię opartą na jakości w rozsądnej cenie. Marka ta trafi niebawem do sporej grupy konsumentów.

Jeden komentarz do “Chińskie elektryczne NIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *