BUDOWNICTWO

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

1. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?
2. Wybór dewelopera
3. Kwestia lokalizacji
4. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym a właściwy rozkład pomieszczeń
5. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim a etap budowy

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym - na co zwrócić uwagę?

Wielu nas podczas kupna mieszkania czy domu, bierze pod uwagę jedynie rynek pierwotny. Innymi słowy – w stanie tzw. deweloperskim. Obecnie na rynku jest spora konkurencja, jeśli chodzi o firmy zajmujące się budową bloków, szeregowców i innych tego typu nieruchomości. Mieszkania i domy w stanie deweloperskim adresowane są zazwyczaj do klienta zamożniejszego oraz ceniącego sobie wygodę, nowoczesność, schludność, świeżość i estetykę. Większość z nas chce nadążyć za najnowszymi trendami w budownictwie, a także utożsamia nowość z poczuciem bezpieczeństwa. Mimo tego poczucia, zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się pewnym ryzykiem. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na parę ważnych dla nas kwestii, a unikniemy kłopotów i rozczarowań. Wymieńmy sobie zatem podstawowe kryteria, którymi pokierujemy się przy wyborze mieszkania w stanie deweloperskim. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to przecież sprawa niebagatelna. Są to więc:

– lokalizacja;

wiarygodność i uczciwość dewelopera;

– obecność miejsc parkingowych;

– stan nasłonecznienia w mieszkaniu;

– szeroko pojęta infrastruktura;

– rodzaj materiałów budowlanych, z jakiego budowana jest nasza potencjalna nieruchomość;

– adekwatność ceny mieszkania w stosunku do jego jakości.

Wybór dewelopera

Jeśli zdecydujemy się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, spośród najistotniejszych kwestii jakie musimy wziąć pod uwagę jest wybór dewelopera. W poprzednim fragmencie kryterium to zaakcentowaliśmy tłustą czcionką. Żyjemy bezsprzecznie w dobie sporej konkurencji, także w dziedzinie budowy nieruchomości, dlatego musimy wykazać się sporą roztropnością. Jeśli zależy nam na wyborze dobrego dewelopera, powinniśmy swoje poszukiwania rozpocząć od dewelopera, który firmę ma zarejestrowaną w tej samej miejscowości co podjęte przedsięwzięcie inwestycyjne. Dlaczego? Ponieważ sporym ułatwieniem dla nas w tym przypadku jest możliwość spotkania się w siedzibie. Możemy wówczas omówić szczegóły bezpośrednio po obejrzeniu mieszkania. Wówczas też – co istotne – łatwo zweryfikować, czy firma deweloperska posiada pozwolenie na budowę oraz pełną dowolność w  zarządzaniu ziemią, na której powstanie budynek.

Czynności weryfikacyjne mamy bezsprzecznie ułatwione,jeśli zarówno deweloper jak i jego plac budowy mieszczą się w jednym rewirze. Ułatwiony mamy bowiem dostęp nie tylko do istotnych ku temu dokumentów, co też do tzw. wieści gminnej, w myśl powiedzenia ,,vox populi  – vox Dei”. Powinniśmy też wyegzekwować od dewelopera numer księgi wieczystej. Wówczas będziemy w stanie samodzielnie sprawdzić (w sądzie lub w Internecie, w elektronicznych księgach wieczystych), kto jest obecnym właścicielem nieruchomości (także ziemi) oraz czy nie ciąży na nim zadłużenie.

Kwestia lokalizacji

Bezsprzecznie lokalizacja jest jednym z elementów warunkujących kupno naszego mieszkania.. Mówiąc o lokalizacji, mamy na myśli wzięcie pod uwagę takich kwestii jak: obecność zielonych terenów, bezpieczeństwo najbliższej okolicy, infrastruktura. Mowa tu oczywiście o obecności kolei lub linii autobusowej oraz urozmaicenie pod względem ilości sklepów i miejsc pracy i rozrywki. Atutem jest również bliska odległość urzędów, szkół oraz placówek służby zdrowia. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym, które służyć by miało niekoniecznie nam, lecz kupilibyśmy je stricte pod wynajem, to spełnienie powyższych elementów z pewnością uczyniłoby owo mieszkanie atrakcyjnym.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym a właściwy rozkład pomieszczeń

Kiedy wybieramy mieszkanie, istotny jest właściwy rozkład pomieszczeń oraz okien pod względem stron świata. Duże znaczenie powinno mieć też dla nas piętro, na którym znajduje się nieruchomość. Rzecz jasna, że powyższe cechy mieszkania to kwestia indywidualna. W natłoku spraw, które nawarstwiają się podczas nieraz długotrwałego procesu kupna, mogą one wypaść nam z głowy lub uznać je możemy chwilowo za mniej istotne. Jeśli chodzi o układ pokoi oraz ekspozycję okien, to są to kwestie ze sobą związane. Jeśli zależy nam na naturalnym dociepleniu mieszkania oraz dużą ilość promieni słonecznych, wpadających do naszego domu przez większą część dnia, to zdecydowanie wybierzmy mieszkanie, które ma zlokalizowane okna od strony zachodniej i południowej. Okna usytuowane od wschodu są dobrym pomysłem dla pomieszczeń sypialnianych, zważywszy na fakt naturalnego pobudzenia człowieka porannym słońcem. Pomieszczenie, które najbardziej nadaje się na umiejscowienie od strony północnej jest łazienka, ponieważ nie musimy w niej przecież mieć okien. 

Dość ciężko jest sprostać powyższym wymaganiom i nie są to warunki konieczne do spełnienia, jednak miejmy te porady w zanadrzu. Jeśli chodzi o kondygnację, to miejmy na uwadze fakt, że mieszkania na parterze czy na  pierwszym piętrze są bardziej narażone na włamania lub powodzie w przypadku bliskiego dostępu do wody przy jednoczesnym niskim położeniu nieruchomości. Osobom starszym natomiast bez sprawnej windy ciężko jest mieszkać na bardzo wysokich kondygnacjach.

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim a etap budowy

Ważnym jest, by znać termin zakończenia wszystkich prac budowlanych oraz termin odbioru kluczy. Jest to ważne ze względu organizacji naszych wydatków na szeroko pojęte prace wykończeniowe oraz wystrój wnętrza. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest procesem najbezpieczniejszym, kiedy kupujemy lokal już fizycznie istniejący i można go zwyczajnie zobaczyć. Bywa, że deweloper rozwiąże firmę jeszcze przed przekazaniem lokalu. Wówczas możemy bardzo długo starać się o zwrot naszych środków i mieć tym samym sporo stresu. Zdarza się jednak, że jeśli podejmiemy ryzyko kupna mieszkania jeszcze przed jego powstaniem, możemy liczyć na spore rabaty.

Zawierając umowę z deweloperem, w pierwszej kolejności zazwyczaj podpisujemy umowę tzw. rezerwacyjną, w kolejnym natomiast etapie transakcji umowa deweloperska. W tej umowie deweloper powinien zawrzeć kwestie, dotyczące cech technicznych, standardu oraz metrażu naszego mieszkania. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, nie powinniśmy mieć zapisu odnośnie kar  w przypadku ewentualnych spóźnień we wpłatach transz. Mamy również pełne prawo zrezygnować z zakupu i zerwać tym samym umowę kupna. Po zastosowaniu powyższych wskazówek, zakup mieszkania na rynku pierwotnym nie musi być taki straszny.

4 komentarze do “Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *