NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Regeneracja uszkodzeń metalu

Regeneracja uszkodzeń metalu – to jest możliwe!
Jakie są przyczyny uszkodzeń metalu?

Regeneracja uszkodzeń metalu - to jest możliwe!

Naukowcy z amerykańskich laboratoriów Sandia i teksaskiego Uniwersytetu A&M odkryli, że metal może sam się regenerować. Wykorzystując specjalistyczną technikę transmisyjnego mikroskopu elektronowego, obserwowali, że w bardzo małych skalach, w kawałku platyny o grubości 40 nanometrów zawieszonym w próżni, dochodzi do samonaprawy uszkodzeń. W próbce pojawiły się wywołane powtarzającymi się naprężeniami pęknięcia, znane jako uszkodzenia zmęczeniowe. Po około 40 minutach obserwacji, w miejscu pęknięcia w platynie zaczęło się łączenie struktury.

Naukowcy nie są w stanie w pełni wyjaśnić tego zjawiska, ale sugerują, że może ono być spowodowane przez procesy określane jako spawanie na zimno. Zazwyczaj cienkie warstwy powietrza lub zanieczyszczeń zakłócają ten proces. Jednak w warunkach próżni, czyste powierzchnie metali mogą znaleźć się na tyle blisko siebie, że dochodzi do „sklejenia”.

Wyniki eksperymentu mogą mieć znaczący wpływ na rozwój nowych materiałów i technologii. Na przykład, mogą one doprowadzić do opracowania nowych rodzajów metali o zwiększonej odporności na uszkodzenia.

Jakie są przyczyny uszkodzeń metalu?

Metal może zostać zniszczony przez korozję, ścieranie, temperaturę, chemikalia lub zmęczenie. Korozja jest procesem chemicznym, w którym metal reaguje z tlenem, wodą lub innymi chemikaliami, powodując jego degradację. Ocieranie jest procesem mechanicznym, w którym metal jest ścierany przez inne materiały, powodując jego zużycie. Temperatura może powodować odkształcenie metalu lub nawet jego stopienie. Niskie temperatury mogą powodować kruchość metalu i jego pękanie. Chemikalia mogą powodować korozję metalu lub nawet rozpuszczać go. Zmęczenie to proces, w którym metal ulega uszkodzeniu w wyniku wielokrotnego naprężenia.

Aby chronić metal przed zniszczeniem, należy stosować odpowiednie środki prewencyjne. Do środków prewencyjnych można zaliczyć:

  • malowanie metalu,
  • powłoki ochronne,
  • osłony,
  • odpowiednie przechowywanie.

Fakt jest jednak taki, że żadna z powyższych metod prewencyjnych nie daje stuprocentowej pewności na to, że produkty wykonane z metalu będą trwałe. Podejmujmy zatem badania, które pozwolą nam produkować materiały z niezwykle trwałych i niezniszczalnych metali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *