NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Drewniane szyby, czyli szkło z drewna

1. Drewniane szyby, czyli szkło z drewna – to jest już możliwe!
2. Weźmy drewno ,,pod lupę”…
3. Jak powstała pierwsza ,,drewniana szyba”?
4. Drewniana szyba dziś…
5. Drewniane szyby, czyli szkło z drewna a jego zalety

Drewniane szyby, czyli szkło z drewna – to jest już możliwe!

Do niedawna wielkie boom przeżywało budownictwo, z całą masą oszklonych budynków w tle. Jeśli czytaliśmy ,,Przedwiośnie” Żeromskiego, to z powodzeniem możemy powiedzieć, że spełnił się mit ,,szklanych domów”. To oczywiście metafora nowoczesności i funkcjonalności. Okazuje się, że dziś naukowcy opracowali nową technologię, którą omówimy w niniejszym artykule. Drewniane szyby, czyli szkło z drewna. Nieprawdopodobne, a jednak! Wszystko za sprawą naukowców z Uniwersity od Maryland. Opracowali oni – wskutek swoich karkołomnych badań – sposób na produkcję przeźroczystego drewna. Zaletą tych produktów jest bezsprzecznie fakt, że do złudzenia przypominają one szkło, a także sam proces produkcji jest mniej szkodliwy dla środowiska.

Weźmy drewno ,,pod lupę”…

Zanim przejdziemy do omówienia procesu produkcji drewnianych szyb, konieczne jest omówienie składników drewna. Drewno składa się zatem z podstawowych dwóch składników: ligniny oraz celulozy. By przekonać się o tym jak wygląda celuloza, warto zrobić test, który za moment omówimy. Kiedy weźmiemy listek papierowego kuchennego ręcznika i dokładnie mu się przyjrzyjmy, zauważyć możemy wystające włókienka. To właśnie wspomniana celuloza. Lignina natomiast to klej, którego zadaniem jest spojenie włókien celulozy. Możemy ją śmiało porównać do plastikowej żywicy z włókna szklanego i węglowego. Istotną rolę odgrywają tutaj chromofora. Są to cząsteczki, które sprawiają, że drewno ma brązowy kolor. Innymi słowy, jest to barwnik, podobnie jak chlorofil w liściach. Druga funkcją, jaka pełnią chromofora jest zapobieganie przenikania światła.

Jak powstała pierwsza drewniana szyba?

Drewniane szyby, czyli szkło z drewna powstają wskutek karkołomnego procesu. Początkowo, chcąc uzyskać pożądaną strukturę i przezroczystość, producenci drewnianych szyb podejmowali próby usuwania ligniny. Niestety czynność ta przebiegała w wysokich temperaturach oraz wymagała użycia niebezpiecznych i toksycznych chemikaliów. Była też czasochłonna. Powyższe czynniki generowały wysokie koszty procesu oraz powodowały niestety niską trwałość uzyskanego materiału. Dziś producenci stosują zdecydowanie tańszą i łatwiejszą  technikę i – co ciekawe – możemy wykonać ją dosłownie w obrębie własnego podwórka.

Drewniana szyba dziś

Aby dziś wyprodukować przezroczyste drewno, naukowcy opracowali następujący patent:

  • najpierw smarują drewnianą deskę o długości 1 metra i grubości 1mm roztworem nadtlenku wodoru za pomocą pędzla;
  • pozostawienie takich desek na słońcu lub pod lampą UV na około godzinę.

Na skutek powyższych działań uzyskujemy wybielenie chromoforów, natomiast  lignina pozostaje bez zmian. Wskutek tego, drewno staje się przezroczyste. Następnie należy zaimpregnować drewno żywicą epoksydową, która wypełni w nim pory oraz  je utwardzi.

Podobny efekt uzyskamy, kiedy zanurzymy papierowy ręcznik do połowy w wodzie. Kiedy położymy go na kolorowej powierzchni, zauważymy, że stał się on przezroczysty. Spowodowane jest to faktem przechodzenia rozproszonego światła przez włókienka celulozowe i wodę.

Drewniane szyby, czyli szkło z drewna a jego zalety

W przeciwieństwie do tradycyjnych szyb, omawiane drewniane szyby są znacznie bardziej odporne na przypadkowe rozbicie. Ponadto drewno jest lżejsze od szkła, a także posiada znacznie bardziej skuteczne zdolności izolacyjne. Jest również ekologiczne, ponieważ do jego produkcji nie potrzeba tak wysokiej temperatury jak w przypadku zwykłego, tradycyjnego szkła.

2 komentarze do “Drewniane szyby, czyli szkło z drewna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *