Co to jest kolagen?
Co to jest kolagen? Gdzie o naturalnie znaleźć?
Jak naturalnie dostarczyć kolagen? W jakim jedzeniu jest kolagen?
Typy kolagenu
Jak suplementować kolagen?
Co to jest kolagen? Gdzie o naturalnie znaleźć?
Co to jest kolagen? Z chemicznego punktu widzenia jest białkiem fibrylarnym (o włóknistej budowie, pełniące funkcję podporową),bez którego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Kolagen jest odpowiedzialny za budowę większości z naszych tkanek tj. skóry, stawów i kości. Niestety wraz z upływem czasu jego ilość w naszym organizmie dramatycznie spada. Chcąc zachować sprężystość skóry oraz sprawność fizyczną, powinniśmy z wiekiem suplementować kolagen. Białko to możemy również dostarczyć wraz z pożywieniem. W jakich zatem produktach znajdziemy kolagen?
Jak naturalnie dostarczyć kolagen? W jakim jedzeniu jest kolagen?
Kolagen prawdziwie naturalny to ten endogenny, czyli taki, który jest wytwarzany w naszym organizmie. Coraz częściej jednak określenie ,,kolagen naturalny” kojarzony jest z żelem, który możemy pozyskać ze skóry ryby słodkowodnej – tołpygi. Dlatego też często i powszechnie używamy pojęcia ,,kolagen rybi”. Taki produkt oferuje nam jedynie kilku światowych producentów! Ponadto w laboratoriach chemicznych naukowcy opracowali hydrolizat kolagenu, który stanowi składnik różnych suplementów diety. Co jeszcze należy robić, by naturalnie pobudzić produkcję tego białka w naszym organizmie? Trzeba pić sporą ilość wody, a także zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o jedzenie, to najwięcej kolagenu mają produkty żelatynowe. Żelatyna to substancja, która jest mieszanką białek peptydów, którą pozyskujemy w procesie tzw. hydrolizy kolagenu. Pochodzi on z kości, chrząstek oraz skóry zwierzęcej.
A oto produkty, w których znajdziemy najwięcej kolagenu:
- podroby,
- mięsne wyroby, np. salceson,
- galaretki owocowe,
- gotowane chrząstki,
- przetwory mięsne, na przykład salceson,
- galaretki z kurzych łapek,
- galaretki z nóżek wieprzowych,
- ryby w galarecie,
- gotowane chrząstki,
Co prawda w warzywach i owocach nie ma kolagenu, natomiast posiadają one flawonoidy. Ich zadaniem jest ochrona kolagenu przed rozpadem. Pod tym kątem warto jeść jagody, aronię, pomidory, buraki, a także czarną porzeczkę. Doskonałym rozwiązaniem na uzupełnienie kolagenu jest jedzenie rosołu na kurzych łapkach.
Typy kolagenu
Istnieją różne typy kolagenu, z których każdy ma inną strukturę i funkcję w organizmie.
Oto kilka przykładów typów kolagenu:
- Kolagen typu I: jest to najczęściej występujący typ kolagenu i stanowi około 90% wszystkich kolagenów w organizmie. Występuje w skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach i większości innych tkankach łącznych.
- Kolagen typu II: jest głównym składnikiem chrząstki stawowej i jest również obecny w soczewce oka.
- Kolagen typu III: występuje razem z kolagenem typu I w wielu tkankach łącznych, w tym w skórze, ścięgnach i mięśniach.
- Kolagen typu IV: jest ważnym składnikiem błon podstawnych, które występują w wielu narządach wewnętrznych, takich jak nerki, płuca i skóra.
- Kolagen typu V: jest obecny w niewielkich ilościach w tkankach łącznych i pełni różne funkcje, w tym tworzenie sieci kolagenowej z kolagenu typu I.
- Kolagen typu VI: występuje w tkankach łącznych, takich jak mięśnie i skóra, oraz w błonach podstawnych.
- Kolagen typu VII: jest składnikiem błon podstawnych skóry i błon śluzowych.
Istnieją również inne typy kolagenu, takie jak kolagen typu VIII, IX, X, XI i XII, które mają swoje specyficzne funkcje i występują w różnych tkankach w organizmie.
Jak suplementować kolagen?
Hydrolizat kolagenu tu substancja, którą uzyskujemy w procesie chemicznym, który opiera się na hydrolizie żelatyny farmaceutycznej. Substancja ta występuje w suplementach zalecanych osobom chorującym na zwyrodnienie stawu biodrowego . Hydrolizat kolagenu działa przeciwbólowo, a także podnosi stężenie hydroksyproliny, czyli specyficznego aminokwasu. W celu osiągnięcia dobrych efektów, powinniśmy przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem. Badania kliniczne, które przeprowadził zespół lekarzy ze szpitala w Cleveland w USA, pozwoliły oszacować normatywną dawkę hydrolizatora kolagenu i wynosi ona 10 gramów.
Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny i w zależności od wielu czynników (np. od wieku, stylu życia, diety) może mieć odmienne zapotrzebowanie na kolagen. W stosowaniu suplementów zawierających hydrolizat kolagenu należy – jak z większością suplementów – zachować umiar i rozsądek. Czym może grozić jego nadmiar? Do bliznowacenia skóry, wątroby oraz płuc. Może zatem dojść do uszkodzenia struktury wspomnianych narządów. Nie przyjmujmy suplementów kolagenowych na czczo. Kolagen spożywczy natomiast warto stosować po posiłku, gdyż zwiększa to szansę na przyswojenie innych witamin i minerałów.