Czy beton jest szkodliwy?

1. Dlaczego beton jest szkodliwy?
2. Budynki drewniane – dlaczego nie?
3. Beton i stal zgranym duetem
4. Wybierz drewno – jest przyjazne środowisku…mniej budowlańcom
5. Zdrowsze zamienniki cementu w betonie
6. Unikatowe domieszki do betonu
7. Pomysł kanadyjskiej firmy ,,wychwytywania” dwutlenku węgla

Dlaczego beton jest szkodliwy?

Beton jest popularny niemalże od początków budownictwa. Niestety emituje spore ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko wskutek procesu chemicznego, dzięki któremu otrzymujemy cement, czyli – jak wiemy – główny składnik  Zaraz po wodzie – używamy go najczęściej. Zważywszy na fakt jego  szkodliwości, światowi architekci rozpoczęli już projekty budynków drewnianych. Są jednak zdania podzielone co to tego pomysłu.

Budynki drewniane – dlaczego nie?

Zanim znajdziemy przeciwników pomysłu zauważmy, że już takowe rozwiązania zostały wdrożone na rynek. Przykładem mogą być budynki w Vancouver, które architekci zaprojektowali z drewna. Kolejnym przykładem takich przedsięwzięć jest Tokio, w którym budowlańcy zamiast betonowych płyt wykorzystują coraz częściej drewno podczas prac budowlanych. Przedstawiciele ONZ donoszą, że wskutek permanentnego wzrostu liczby ludności na świecie, niebawem będzie potrzeba miejsc do zamieszkania dla około 10 miliardów ludzi! Jeśli zatem każdy budynek mieszkalny miałby być betonowy, to możemy sobie wyobrazić potencjalny stan naszego środowiska, a zwłaszcza jakość powietrza. Emisja dwutlenku węgla byłaby przeogromna, skutkująca kolosalnym globalnym ociepleniem. Nie ma się zatem czemu dziwić, że architekci i budowlańcy proponują alternatywne rozwiązania w kwestii materiałów budowlanych. Czy beton jest szkodliwy? Zdecydowanie tak.

Beton i stal zgranym duetem

Nadrzędną przyczyną popularności tego materiału budowlanego na skalę światową jest jego stosunkowo niska cena, a także dostępność i trwałość. Cement portlandzki na przykład jest podstawowym składnikiem betonu, który posiada zdolność łatwego formowania się. Z chemicznego punktu widzenia podobnymi właściwościami rozszerzalności cieplnej cechuje się stal. Możemy zatem wykorzystać go do wzmocnienia betonu i uczynić go tym samym mocniejszym i elastycznym. Stal, którą wykorzystaliśmy możemy z powodzeniem poddać recyklingowi, zatem możemy nieco podratować środowisko.

Wybierz drewno – jest przyjazne środowisku…mniej budowlańcom

W porównaniu z betonem, drewno nie jest tak łatwe w użyciu. Wszystko ze względu na jego naturalną zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Wiemy również, że gnicie to naturalny proces jeśli chodzi o drewno. Jest ono też atakowane przez szkodniki np. korniki, a także narażone na strawienie przez pożar.

Współczesne nowoczesne technologie pozwalają już na obróbkę drewna oraz łączenie go z innymi materiałami budowlanymi. Takie hybrydy poprawiają jakość drewna, całą konstrukcję czyniąc przyjaźniejszą środowisku. Do opisanej technologii coraz częściej przekonują się eksperci budowlani krajów skandynawskich. Stąd tez tak znaczący współczynnik lesistości na przykład w Szwecji. Fachowcy zaplanowali już tam budynki z drewna. Także w Norwegii wdrożony ma zostać ów pomysł w postaci budynku, który ma liczyć 88m i służyć jako apartamenty, pokoje hotelowe czy biura. W Japonii natomiast budowlańcy planują realizację projektu W350, liczący potencjalnie 70 pięter. Architekci zaprojektowali go w taki sposób, by wykonać go w 90% z drewna. To jednak projekt jeszcze raczkujący. By tak daleko idące projekty zostały realizowane, eksperyment budowlany z drewnem w roli głównej powinien być wdrożony w znacznie mniejszych realizacjach. Pozwoli to wówczas podjąć decyzję o działaniu na szeroką skalę.

Zdrowsze zamienniki cementu w betonie

Oprócz omawianego powyżej drewna, jako alternatywę dla szkodliwego cementu możemy niedługo uznać popiół lotny. Jest to produkt uboczny z elektrowni, które opalamy węglem. Okazuje się, że z powodzeniem może być on jednym ze składników betonu, oczywiście dodawanym w rozsądnych ilościach, by nie ucierpiała na tym jakość materiału budowlanego. Innym materiałem odpadowym, który z powodzeniem  możemy dodawać do cementu jest żużel wielkopiecowy, czyli produkt uboczny w przetwórstwie rud żelaza. Takie domieszki w znaczący sposób niwelują ilość szkodliwego cementu w betonie.

Unikatowe domieszki do betonu

Oprócz powyższych materiałów odpadowych, które dodać można do betonu, niektórzy fanatycy eksperymentów budowlanych proponują bardziej wydumane materiały. Są to cząstki warzyw (marchwi lub buraków cukrowych), a także bambus i wszelkie włókna. Naukowcy z Uniwersity of Exeter po latach badań nad składem betonu doszli do wniosku, że doskonałą domieszką okazuje się tzw. grafen. Badacze wynaleźli ów materiał już na początku naszego stulecia i  – choć jest wiele kontrowersji wokół niego – budowlańcy zaczynają dokładać go do konstrukcji betonowych. Wskutek dodania tej płaskiej struktury złożonej z atomów węgla nasz beton staje się zdecydowanie mocniejszy od tradycyjnego. Ze względu tez na strukturę atomów węgla jest również bardziej wodoodporny.

Pomysł kanadyjskiej firmy ,,wychwytywania” dwutlenku węgla

W kwestii próby niwelowania dwutlenku węgla w branży budowlanej, pracownicy  kanadyjskiej  firmy CarboCure podjęli owocne działania odnośnie przetwarzania tego ubocznego i szkodliwego związku chemicznego na środek użyteczny. W jaki sposób? Przede wszystkim chemicy są w stanie skroplić dwutlenek węgla i wtłoczyć do betonu.

Reasumując artykuł, powyższe produkty  nie są jeszcze tak rozpowszechnione, wskutek konwencjonalności i dostępności cementu. Przyszłość budownictwa  w tejże kwestii jest jednak obiecująca. Potrzeba jednak trochę poczekać na zmianę nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *