NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Robot odśnieżający

Czy robot odśnieżający może zastąpić człowieka?
Elastyczny sprzęt na każdą powierzchnię!

Czy robot odśnieżający może zastąpić człowieka?

Produkty sztucznej inteligencji coraz bardziej zaskakują. Do niedawna zapewne absurdem byłoby stwierdzenie, że odśnieżanie jezdni i chodników może spoczywać ,,w rękach” w pełni samodzielnego urządzenia. Dziś jednak okazuje się, że i w tym zakresie możemy zastąpić człowieka w karkołomnej czynności odśnieżania. Do dyspozycji jest już robot odśnieżający. Urządzenie to programiści w taki sposób, by mógł on w pełni samodzielnie odgarniać śnieg, nawet z dużych obszarów przez ponad 1,5 h bez przerwy!

Elastyczny sprzęt na każdą powierzchnię!

Jeśli zaprogramujemy robota do odśnieżania, to może on samoczynnie odśnieżyć 500 metrów kwadratowych. Po wyczerpaniu akumulatorów, ładujemy sprzęt przez około pół godziny i po tej czynności będzie na nowo w pełni gotowy do pracy. Co ciekawe, początkowo specjaliści AI sądzili, że możliwe jest wyprodukowanie robota, który byłby w stanie funkcjonować jedynie na twardych powierzchniach. Twórcy byli przekonani też o tym, że robot będzie mógł podołać jedynie terenom, które nie zawierałyby żadnych przeszkód. Okazało się jednak, że urządzenie jest w stanie pracować nawet na powierzchniach piaszczystych.

Programiści skonstruowali robot w taki sposób, że dostosowuje prędkość pracy do wysokości pokrywy śnieżnej, jaką ma do odrzucenia. Jeśli zatem pokrywa byłaby wysoka, wówczas urządzenie diametralnie zwalnia, by dokładnie wykonać czynność oczyszczenia terenu ze śniegu. Na tak sprawną i samodzielną pracę pozwala robotowi zamontowany specjalny radar. Dzięki niemu wykrywanie przeszkód oraz zatrzymanie się nie stanowi dla urządzenia najmniejszego problemu. Ponadto dodatkowym atutem jest wyposażenie sprzętu w specjalny system blokujący pracę. Na wypadek, gdyby szczotki odśnieżające zostały zanieczyszczone śmieciami lub gałęziami. Waga robotu waha się w granicach 65 kg, a jej koszt warunkuje ilość wdrożonego wyposażenia i funkcji. W każdym razie na chwilę obecną to cena od dwóch do trzech tys. dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *